Bi-Office Maya Enamel Aluminium Framed Whiteboard 900x600mm
Product Code:
26677J
Pack Of
1
Bi-Office Drywipe Board. High quality, double-sided board with a smooth, low maintenance writing surface, 5 colour caps to match your office decor, aluminium trim, pen tray and wall fixing kit. Size - 600 x 900mm.
| Colour | White |
| Size | 900x600mm |
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Dimensions | 900x600mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Type | Non-Magnetic Board |
| Frame Material | Aluminium |
| Pen Tray | Yes |
| Product Type | Drywipe Boards |
| Board Size | 900 x 600mm |
| Country of Origin | Portugal |
| 2019 Irish catalogue page no | 623 |
| 2019 UK catalogue page no | 623 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 298 |
| Height (mm) | 3 |
| OEM | MB0312170 |
| Pack Contains | 1 |
| Weight (kg) | 5 |
| Width (mm) | 216 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Minimum Recycled Content (%) | 50 |
| Recyclable Percentage | 97 |
| Biodegradable Information | Components that are made of natural material are biodegradable (ex - wood based material) |
| Contains timber or derived materials | Yes |
×