Flipchart Marker Assorted Wallet Pack of 4
Product Code:
00FCMMUL4
Pack Of
4
Q-Connect Flipchart Markers, specially designed for use on flipcharts. Bullet tipped with a good resistance to bleed-through. Perfect for presentations or making posters. Assorted Colours. Wallet 4.
| Ink Colour | Assorted |
| Colour | Assorted Colours |
| Weight | 18.1g |
| Type | Flipchart Markers |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | Q-Connect |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 70x10x163mm |
| Recyclable | No |
| Tip Shape | Bullet Tip |
| Line Width | 2.0mm Line |
| Ink Type | Water Based Ink |
| Airplane Safe | No |
| Re-fillable | No |
| Writes On | Flipchart Pads |
| Product Type | Flipchart Pens |
| Country of Origin | China |
| Line Width - Minimum (mm) | 2 |
| 2019 Irish catalogue page no | 637 |
| 2019 UK catalogue page no | 637 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 150 |
| Height (mm) | 40 |
| OEM | KF01551 |
| Pack Contains | 4 |
| Weight (kg) | 0.08 |
| Width (mm) | 135 |
| Fair Trade (Y/N) | No |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| Nordic Swan (Y/N) | No |
| Post Consumer Recycled Content | 70 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| REACH Chemical Registration required (Y/N) | Yes |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Recyclable Percentage | 0.7 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Line Width - Maximum (mm) | 3 |
×