HP Universal Bond Inkjet Plotter Paper 1067mm x 45.7m Roll 80gsm Q1398A
Product Code:
HPQ1398A
Pack Of
1
HP Universal Bond Paper gives you the ColorPRO difference. This economical, FSC? certified[1] paper with ColorPRO Technology produces more striking colours, crisper text and higher-contrast blacks for professional quality results at production speed.
- General
- HP Universal Bond Paper gives you the ColorPRO difference. This economical, FSC? certified[1] paper with ColorPRO Technology produces more striking colours, crisper text and higher-contrast blacks for professional quality results at production speed.
| Paper Type | Bond Paper |
| Green Product | Yes |
| Colour | White |
| Finish | Matt |
| Length | 45.7 metres |
| Material | Paper |
| Weight | 3.9kg |
| Width | 1067mm |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer | HP |
| Brand | HP |
| Grammage | 80gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 1067mmx45.7m |
| Recyclable | Yes |
| FSC® Certified | Yes |
| Contents | 1 roll |
| Thickness | 106 micron |
| Biodegradable | Yes |
| Opacity | 0.91 |
| CIE Whiteness | 160 |
| Manufacturer Code | Q1398A |
| Product Type | Wide Format Inkjet Paper |
| FSC® Certified | Yes |
| 2019 Irish catalogue page no | 0 |
| 2019 UK catalogue page no | 0 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 103 |
| Height (mm) | 91 |
| OEM | Q1398A |
| Pack Contains | 1 |
| Weight (kg) | 3.4 |
| Width (mm) | 449 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| 42 inch (1067mm) wide and 150 feet (45.7m) long |
| 80gsm bond paper with matte finish |
| 90gsm, smooth matt finish |
| Brighter than standard for crisp contrast |
| Continuous paper roll for use with DesignJet printers |
| Economical wide format paper designed for black and colour line drawings |
| FSC certified |
| High 160 CIE whiteness for enhanced vivid colours |
| Increased opacity for clearer text and images |
| Size 1067mm W x 45.7m L |
| Sustainably sourced paper |
×