Single Wall Corrugated Dispatch Cartons 330x254x178mm Brown (Pack of 25) SC-13
Product Code:
JF02115
Pack Of
1
These single wall corrugated boxes are available in a range of sizes and ideal to be used for storage, packaging and transportation. Manufactured from high quality corrugated board with at least 50% recycled content. The boxes are supplied bundled and flat-packed for ease of storage and can be simply assembled so that top and base flaps meet for sealing with tape. Single wall boxes are ideal for lighter-weight products that can either be used with additional protective packaging such as bubble wrap or with void fill to secure within the box.
- General
- These single wall corrugated boxes are available in a range of sizes and ideal to be used for storage, packaging and transportation. Manufactured from high quality corrugated board with at least 50% recycled content. The boxes are supplied bundled and flat-packed for ease of storage and can be simply assembled so that top and base flaps meet for sealing with tape. Single wall boxes are ideal for lighter-weight products that can either be used with additional protective packaging such as bubble wrap or with void fill to secure within the box.
| Green Product | Yes |
| Colour | Brown |
| Material | Corrugated Board |
| Weight | 5100g |
| Type | Packing Cartons |
| Manufacturer | Sheard Packaging |
| Brand | Unbranded |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 330x254x178mm |
| Recycled Percentage | 50% |
| Recyclable | Yes |
| Biodegradable | Yes |
| Internal Dimensions | 330x254x178mm |
| Product Type | Storage Boxes |
| Construction | Single Wall |
| Country of Origin | United Kingdom |
| 2019 Irish catalogue page no | 355 |
| 2019 UK catalogue page no | 355 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 310 |
| Height (mm) | 13 |
| OEM | SC-13 |
| Pack Contains | 25 |
| Weight (kg) | 4.77 |
| Width (mm) | 220 |
| Recycled % | 75 |
| Packing Type | Box |
| 100% Recyclable |
| Colour Brown |
| Environmentally-friendly as made largely from recycled material |
| Environmentally-friendly as made largely from recycled paper |
| Excellent value for money |
| Manufactured from high quality corrugated board |
| Modular sizes match pallet dimensions |
| Pack of 25 |
| Simple to assemble |
| Single wall corrugated boxes, ideal for storage, packaging or transportation of light-weight products |
| Size, W330 x D254 x H178mm |
| Space-saving as supplied folded flat |
×