Mesh Sided Platform Trolley PPU23Y
Product Code:
GA71932
Pack Of
1
With a polypropylene base capable of a total weight capacity of 300kg, as well as useful half drop mesh sides, this platform truck will make loading and unloading easier than ever before. Running smoothly on 4 steel housed rubber castors, and with a protective buffering strip on the outer edges, this trolley is a great transport solution for your workplace.
- General
- With a polypropylene base capable of a total weight capacity of 300kg, as well as useful half drop mesh sides, this platform truck will make loading and unloading easier than ever before. Running smoothly on 4 steel housed rubber castors, and with a protective buffering strip on the outer edges, this trolley is a great transport solution for your workplace.
| Colour | Blue |
| Weight Capacity | 300 |
| Material | Steel |
| Weight | 32kg |
| Type | Platform Trucks |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Brand | Slingsby |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 870x560x570mm |
| Maximum Load | 300kg |
| Product Type | Mail Trolley/Trucks |
| Country of Origin | Thailand |
| 2019 Irish catalogue page no | 832 |
| 2019 UK catalogue page no | 832 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 200 |
| Height (mm) | 950 |
| OEM | PPU23Y |
| Pack Contains | 1 |
| Weight (kg) | 32 |
| Width (mm) | 650 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Recyclable Percentage | 0.8 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Returns Allowed | No |
| 2 hinged sides for easy loading / unloading |
| 2 hinged sides for easy loading and unloading |
| Chrome finish |
| Dimensions: L1000 x W615 x H950mm |
| Fitted with 2 fixed and 2 swivel 125mm rubber wheels |
| Fitted with 4 130mm steel housed rubber castors |
| Internal Dimensions: L860 x W560 x 500mm |
| Mesh surround with 2 half drop sides |
| On two fixed and two swivel non-marking rubber tyred wheels |
| Platform Dimensions: L900 x W600 x H210mm |
| Platform is manufactured from polypropylene |
| Platform is manufactured from pressed steel with a PVC surface |
| Polypropylene buffering strip protects objects and walls from damage |
| PVC buffering strip protects objects and walls from damage |
| Self assembly required |
| Smart chrome plated handrails |
| Steel base and shelves have a slip-resistant surface and all round protective buffering |
| Steel base and shelves have a slip-resistant surface and all round protective buffering. |
| There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details. |
| Two fixed and two swivel non-marking rubber tyred wheels |
| Wheel Diameter mm: 125 |
×