GPC Aluminium Lightweight Folding Trolley GI001Y
Product Code:
GA71494
Pack Of
1
This strong and convenient trolley from GPC can be easily folded for efficient storage and ultimate portability. With a flat base made from pressed sheet steel, the trolley is strong enough to handle a maximum load of 150 kilograms, while a non-slip, non-marking PVC surface helps ensure stability. The easy fold mechanism allows you to fold down the back within seconds, allowing you to save on space.
- General
- This strong and convenient trolley from GPC can be easily folded for efficient storage and ultimate portability. With a flat base made from pressed sheet steel, the trolley is strong enough to handle a maximum load of 150 kilograms, while a non-slip, non-marking PVC surface helps ensure stability. The easy fold mechanism allows you to fold down the back within seconds, allowing you to save on space.
| Colour | Aluminium |
| Weight Capacity | 150 |
| Material | Aluminium |
| Weight | 8.5kg |
| Type | Platform Trucks |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Brand | GPC |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 725x420x960mm |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load | 150kg |
| Product Type | Mail Trolley/Trucks |
| Fold Away | Yes |
| Height Adjustable Handle | Yes |
| Country of Origin | Far East |
| 2019 Irish catalogue page no | 830 |
| 2019 UK catalogue page no | 830 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 299 |
| Height (mm) | 28 |
| OEM | GI001Y |
| Pack Contains | 1 |
| Weight (kg) | 8.5 |
| Width (mm) | 215 |
| Fair Trade (Y/N) | No |
| Nordic Swan (Y/N) | No |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Recyclable Percentage | 0.8 |
| Biodegradable Information | No |
| 4 x 100mm castors |
| Adjustable handle and base. |
| Corner buffers for added protection. |
| Dimensions (Extended): 420x725x960mm (WxDxH) |
| Dimensions (Folded): 420x570x230mm (WxDxH) |
| Flat pressed sheet aluminium base with PVC surface |
| Made from aluminium - will not rust. |
| Manufactured from Aluminium with a foam rubber handle for your comfort, plastic load protectors on the base of the rear uprights & corner buffers for added protection to your walls |
| Maximum load of 150kg for transporting heavy goods |
| Maximum load: 150kg |
| Multi position trolley suitable for a variety of uses. |
| Non-slip PVC shelves |
| Weight: 8.5kg |
×