Avery Laser Parcel Label 1 Per Sheet Clear (Pack of 25) L7567-25
Product Code:
AV10627
Pack Of
1
These Avery clear laser labels are virtually invisible when applied for professional packages, parcels and envelopes. For use with laser printers, the labels feature a QuickPEEL feature for easy application. Made from durable polyester, each label measures 297 x 210mm. This pack contains 25 A4 sheets, with 1 label per sheet (25 labels in total).
- General
- These Avery clear laser labels are virtually invisible when applied for professional packages, parcels and envelopes. For use with laser printers, the labels feature a QuickPEEL feature for easy application. Made from durable polyester, each label measures 297 x 210mm. This pack contains 25 A4 sheets, with 1 label per sheet (25 labels in total).
| Colour | Clear |
| Label Shape | Rectangle |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Material | Polyester Film |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 360g |
| Type | Large Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Form | A4 Sheets |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 215x10x330mm |
| Warranty | 12 Months |
| Adhesive Type | Permanent |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 1 per Sheet |
| Label Size | 210x297mm |
| For Inkjet Printers | No |
| For Copiers | No |
| Label Colour | Clear |
| Corner Type | Round |
| Delivery Feed | Individual Sheet |
| Label Finish | Glossy |
| Shape of Label | Rectangle |
| Application | Parcel |
| Software Template | L7567 |
| Selvedge | Yes |
| Biodegradable | 50 |
| Print Method | Laser |
| Product Type | Laser Labels |
| Country of Origin | UK |
| 2019 Irish catalogue page no | 336 |
| 2019 UK catalogue page no | 336 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 12 |
| Height (mm) | 305 |
| OEM | L7567-25 |
| Pack Contains | 25 |
| Weight (kg) | 0.35 |
| Width (mm) | 214 |
| Fair Trade (Y/N) | No |
| Nordic Swan (Y/N) | No |
| Recyclable Percentage | 50 |
| Species of Tree | Eucalyptus Spruce Birch Pine and Aspen |
| Biodegradable Information | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Label Size (mm x mm) | 210 x 297 |
| Labels per Pack | 25 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 1 |
| 210.0 x 297 mm, Permanent, 1 Label Per Sheet, 25 Labels Per Pack |
| 25 Sheets |
| 25 sheets, 1 label per sheet |
| Clear design is virtually invisible when applied |
| Colour: Clear |
| Compatible with most ecommerce platforms |
| Dimensions 210 x 297 mm |
| For use with laser printers |
| Great for light coloured packages for that printed-on look |
| Labels to suit all parcel shapes and sizes including tubes |
| Labels virtually disappear when applied |
| Made from durable polyester |
| Pack of 25 labels |
| Print your labels with FREE Avery Design & Print online label creator. Visit avery.co.uk/print |
| Printer type Laser |
| QuickPEEL feature for easy application |
| Save time with our FREE, easy-to-use template software; Avery Design and Print |
| Size: 297 x 210mm |
×