Scott Essential Slimroll Hand Towel Roll White 190m (6 Pack) 6695
Product Code:
KC05085
Pack Of
1
This Scott Essential Slimroll Hand Towel Roll features a compact, slim design, which is ideal for use in shared washrooms where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 1-ply roll is soft and highly absorbent for a comfortable, cost effective hand drying experience. Each embossed roll contains 760 sheets and is 190m long. For use with Aquarius Slimroll hand towel dispensers (7955 and 7956), this pack contains 6 white rolls.
- General
- This Scott Essential Slimroll Hand Towel Roll features a compact, slim design, which is ideal for use in shared washrooms where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 1-ply roll is soft and highly absorbent for a comfortable, cost effective hand drying experience. Each embossed roll contains 760 sheets and is 190m long. For use with Aquarius Slimroll hand towel dispensers (7955 and 7956), this pack contains 6 white rolls.
| Roll Length | 190m |
| Colour | White |
| Weight | 5.83kg |
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Scott® |
| Form | Roll |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 63% Recycled Fibre |
| On Promotion | No |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Thickness | 1 Ply |
| Environment Support | EU Ecolabel |
| For Use With | Aquarius 7955/7956 |
| Dimensions (WxDxH) | 300x450x198mm |
| Product Type | Sanitary Refills |
| Country of Origin | France |
| 2019 Irish catalogue page no | 742 |
| 2019 UK catalogue page no | 742 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 198 |
| Height (mm) | 300 |
| OEM | 6695 |
| Pack Contains | 6 |
| Weight (kg) | 6.41 |
| Width (mm) | 450 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Cleaning Description | Soft and absorbent Airflex technology. |
| 1 ply embossed |
| 1-ply tissue |
| 760 sheets per roll |
| AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency |
| Best-in-class efficiency |
| Carries the European Ecolabel |
| Colour: white |
| Compact, slim design ideal for use where space is limited |
| Compatible with dispensers 7955 & 7956 |
| For use with Aquarius hand towel dispensers (7955 and 7956) |
| Ideal for use in any high-traffic environments (e.g. food service, airports) where hygiene alongside best- in-class efficiency are critical and space is limited |
| Made using our unique Airflex* Technology |
| Pack of 6 |
| Roll length: 190m |
| Scott? brand embossed |
| Soft and absorbent Airflex technology |
| Soft, strong & highly absorbent, even when wet |
| Works with the most hygienic dispenser vs. the competition |
×