Kleenex 2-Ply Ultra Hand Towel 124 Sheets (Pack of 5) 7979
Product Code:
KC03030
Pack Of
1
These Kleenex Ultra Hand Towels contain 124 sheets per pack and are packaged with a carry handle or convenience. Featuring AIRFLEX fabric, these 2-ply interfolded hand towels are highly absorbent and soft to the touch. Made from 60% recycled material, these hand towels have a luxurious feel, perfect for drying hands in the washroom and kitchen.
- General
- These Kleenex Ultra Hand Towels contain 124 sheets per pack and are packaged with a carry handle or convenience. Featuring AIRFLEX fabric, these 2-ply interfolded hand towels are highly absorbent and soft to the touch. Made from 60% recycled material, these hand towels have a luxurious feel, perfect for drying hands in the washroom and kitchen.
| Green Product | Yes |
| Colour | White |
| Weight | 10.96kg |
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Kleenex® |
| Form | I-Fold |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 24% Recycled Fibre |
| On Promotion | No |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Thickness | 2 Ply |
| Environment Support | FSC F1/F2/F3 Certified |
| For Use With | Aquarius 6945/6956/7171) & KC 9962 |
| Dimensions (WxDxH) | 395x554x453mm |
| Sheet Size | 215x315mm |
| Product Type | Sanitary Refills |
| Sheets Per Sleeve | Approx 124 Sheets |
| Country of Origin | France |
| 2019 Irish catalogue page no | 743 |
| 2019 UK catalogue page no | 743 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 245 |
| Height (mm) | 95 |
| OEM | 7979 |
| Pack Contains | 5 |
| Weight (kg) | 1.61 |
| Width (mm) | 100 |
| Fair Trade (Y/N) | No |
| Nordic Swan (Y/N) | No |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recycled % | 60 |
| Cleaning Description | Kleenex Ultra hand towels have a luxurious feel |
| 124 sheets per pack with a handy carry handle |
| 2 ply for strength and absorbency |
| 2-ply tissue |
| 6 Packs x 5 sleeves x 124 Sheets = 3720 Sheets |
| Colour: White |
| Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 6956, and Kimberly Clark Folded Hand Towel Dispenser 9962 and 8971 |
| Compatible with AquariusT Folded Hand Towel Dispensers 6945, 6956, and Kimberly-Clark ProfessionalT Folded Hand Towel Dispenser 9962 and 8971 |
| Food contact certified |
| FSC Certified |
| Highly absorbent Airflex fabric |
| Ideal for adding a touch of luxury to busy offices & hotel washrooms with a high-quality image |
| Interfolded for efficient dispensing |
| Interfolded hand towels that dispense one at a time, reducing waste and keeping refill frequency and costs to a minimum |
| Kleenex Ultra hand towels have a luxurious feel |
| large, white, ultra-soft and comfy 2-ply interfolded hand towels, that are made from strong, highly absorbent AIRFLEX* fabric, |
| Made from 60% recycled material |
| Made using our unique Airflex* Technology |
| Pack of 5 |
| Sheet size 315x215mm |
| Soft, strong & highly absorbent, even when wet |
| Soft, Strong and absorbent hand towels that provide a quality feel whenever used |
| Total of 620 hand towels |
| Ultra soft for hand drying |
| Uncompromised care from the trusted Kleenex? brand |
×