2Work Washroom Cleaner Trigger Spray 750ml (Pack of 6) 2W07249
Product Code:
2W07249
Pack Of
1
Cleaning a range of different hard surfaces with ease, 2Work Washroom Cleaner is perfect for making sure that your bathroom is at its very best. With a trigger spray design that allows for easy application, the cleaner powers through grime and dirt to leave your surfaces clean. It comes supplied in a 750ml pre-diluted trigger spray for immediate use.
- General
- Cleaning a range of different hard surfaces with ease, 2Work Washroom Cleaner is perfect for making sure that your bathroom is at its very best. With a trigger spray design that allows for easy application, the cleaner powers through grime and dirt to leave your surfaces clean. It comes supplied in a 750ml pre-diluted trigger spray for immediate use.
| Colour | Pink |
| Volume | 750ml |
| Type | Cleaning Fluids |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | 2Work |
| Form | Trigger Spray |
| On Promotion | No |
| Contents | 1 x 5 Star Facilities Washroom Cleaner (750ml) |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Washroom Cleaner |
| Pack Size | 750ml |
| Product Type | Cleaning Products |
| Country of Origin | UK |
| 2019 Irish catalogue page no | 772 |
| 2019 UK catalogue page no | 772 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 300 |
| Height (mm) | 60 |
| OEM | 298 |
| Pack Contains | 1 |
| Weight (kg) | 8.36 |
| Width (mm) | 90 |
| Fair Trade (Y/N) | No |
| Nordic Swan (Y/N) | No |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| REACH Chemical Registration required (Y/N) | Yes |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Biodegradable Information | Rapidly biodegradable and complies with EU legislation |
| Cleaning Description | Cleaner for use in your washroom |
| 750ml |
| A neutral, ready to use cleaner. |
| Capacity: 750ml |
| Cleaner for use in your washroom |
| Cleans and disinfects all surfaces. |
| Cuts through grime and grease |
| Pack of 1 |
| Perfect for all hard surfaces |
| Ready to use trigger spray |
| Ready-to-use trigger spray |
| Use on sinks, taps, toilet seats, baths, showers, walls, doors and floors. |
×