Jemini Jack 2 Executive Swivel Chair with Fixed Arms 620x600x1020-1135mm Fabric Charcoal KF79889
Product Code:
KF79889
Pack Of
1
Perfect for use in professional environments, the Jemini Jack 2 is an executive swivel chair with fixed arms. It has a nylon base with twin wheel hooded casters and a lock tilt mechanism which is lockable in the upright position.
- General
- Perfect for use in professional environments, the Jemini Jack 2 is an executive swivel chair with fixed arms. It has a nylon base with twin wheel hooded casters and a lock tilt mechanism which is lockable in the upright position.
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Weight | 11kg |
| Type | Office Chairs |
| Manufacturer | TC Group |
| Brand | Jack II |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Task Chairs |
| Standards | BS:1335:PART 2 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Dimensions (WxDxH) | 605x600x1140mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Height | 440-555mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Back Height | 620mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth (mm) | 320 |
| Height (mm) | 610 |
| OEM | CH1765CH |
| Width (mm) | 660 |
| Made To Order | No |
| Adjustable seat height: 425-540mm |
| Available in leather-look and fabric finishes |
| Back dimensions: W480 x H620mm |
| Black nylon base with twin wheel hooded castors |
| Colour: Charcoal |
| Conforms to BS 1335 (2000) Part 2 |
| Fabric design |
| Fixed arms |
| Lock tilt mechanism is lockable in the upright position |
| Lock tilt mechanism which is lockable in the upright position |
| Nylon base with twin wheel hooded casters |
| Professional-looking fabric executive chair with a swivel base and fixed arms |
| Recommended usage time: 8 hours |
| Seat dimensions: W480 x D490mm |
| Stylish stitching detail |
| Suitable for up to 8 hours usage |
| Suitable for users up to 115 kg |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details) |
×