Bisley 2 Drawer Filing Cabinet Lockable 470x622x711mm Chalk BS2E/CHK
Product Code:
BY90697
Pack Of
1
Bisley is the UK's largest manufacturer of steel storage for the office and home and a leading supplier in Europe and beyond. These premium filing cabinets have additional durability and enhanced aesthetics from contract versions.
- General
- Bisley is the UK's largest manufacturer of steel storage for the office and home and a leading supplier in Europe and beyond. These premium filing cabinets have additional durability and enhanced aesthetics from contract versions.
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Lockable | Yes |
| Weight | 30kg |
| Width | 470mm |
| Depth | 622mm |
| Size | 2 Drawer |
| Height | 711mm |
| Type | Filing Cabinets |
| Manufacturer | F.C. Brown |
| Brand | Bisley |
| Form | 2 Drawer Upright |
| Eco-Aware | Yes |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 470x622x711mm |
| Warranty | 7 Year Warranty |
| Environment Support | FISP Certified Manufacturer |
| Standards | BS EN 14073 2004 Part 2 & 3 BS EN 14074 BS 4875 1998 Part 7 level 4 & Part 8 BS 5459 1983 Part 3 |
| EN Standards Accredited | Yes |
| EN Standard Code | BS EN 14073 2004 Part 2 & 3 BS EN 14074 BS 4875 1998 Part 7 level 4 & Part 8 BS 5459 1983 Part 3 |
| Dimensions (WxDxH) | 470x622x711mm |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| File Size | Foolscap |
| Flat Packed | No |
| Handles | Flush Front |
| Accepts foolscap filing |
| Anti tilt mechanism |
| Approved to BSEN 14073 parts 2&3 and BSEN 14074 |
| Available with 2, 3 and 4 high sided, easy glide drawers |
| Fully lockable 100% extension, anti-tilt drawers supplied with two keys |
| Fully welded carcass with high sided easy glide drawers and 45kg load capacity |
| Functional office storage solutions for foolscap files with full length finger pull handles |
| Lockable |
| Stocked in grey but also available made to order in black, white, blue, orange and green finishes |
| Weight capacity for each drawer- 45kg |
×