Esselte Classic Reinforced Suspension File Blue Pack of 25
Product Code:
36119J
Pack Of
1
This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue suspension files.
- General
- This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue suspension files.
| Colour | Blue |
| Material | Manilla |
| Number of Sheets | 150 |
| Weight | 66g |
| Capacity | 15mm |
| Size | Foolscap |
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Esselte |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% recycled card |
| Runner Width | 387mm |
| Grammage | 210gsm |
| Linked Files | No |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 240x387mm |
| Stud Linking | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recyclable | Yes |
| FSC® Certified | No |
| Blue Angel Accredited | Yes |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| FSC® Certified | No |
| Country of Origin | Poland |
| 10 times stronger than before with reinforcing tape applied along base and rods |
| 100% recycled, 210gsm board |
| 15mm V-base capacity holds 150 sheets, which can expand to 30mm with rigid box bottom |
| Bright colours for an easy colour coded filing system |
| Colour: Blue |
| Holds A4 and foolscap files and documents |
| Made of 100% recycled board, Blue Angel |
| Made of 100% recycled material and Blue Angel accredited |
| Pack of 25 |
| Premium quality 210gsm blue suspension file |
| Reinforced base for long lasting use |
| Size: foolscap |
| Supplied in pack of 25 |
| Supplied with clear plastic label holder and matching white paper labels |
| Supplied with clear plastic label holders and matching white paper labels |
×