Blake Purely Everyday Manilla Window Gummed Pocket 229X102mm 80Gm2 Pack 1000 Code 9660W 3P
Product Code:
604516
Pack Of
1
Blake Purely? Everyday 229?-102mm manilla pocket envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are lightweight 80gsm, feature a window and a gummed closure. This pack contains 1000 envelopes.
- General
- Blake Purely? Everyday 229?-102mm manilla pocket envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are lightweight 80gsm, feature a window and a gummed closure. This pack contains 1000 envelopes.
| Colour | Manilla |
| Material | Manilla |
| Padded | No |
| Size | Other Sizes |
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Made From Recycled Material |
| Grammage | 80gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 229x102mm |
| Closure | Gummed |
| Gusset | No Gusset |
| Envelope Colour | Manilla |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Opaque Interior | No |
| Window Position | 32mm in from LHS 18mm up |
| Window Size | 32x114mm |
| 229x102mm |
| 80 gsm |
| Gummed closure - also referred to as 'lick and stick,' moisten the layer of adhesive along the envelope flap and close |
| Made from lightweight 80gsm paper |
| Manilla |
| Pack 1000 |
| Pack of 1000 envelopes |
| Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope |
| Size of 229x102mm |
| Window |
| Window position 32mm in from LHS, 18mm up |
| Window size of 32x114mm |
×