Blake Purely Everyday Manilla Window Gummed Wallet 89X152mm 70Gm2 Pack 1000 Code 23770 3P
Product Code:
604202
Pack Of
1
Blake Purely? Everyday 89x152mm wallet envelopes are perfect for everyday office use. These recycled manilla envelopes are lightweight 70gsm, feature a window and a gummed seal. This pack contains 1000 envelopes.
- General
- Blake Purely? Everyday 89x152mm wallet envelopes are perfect for everyday office use. These recycled manilla envelopes are lightweight 70gsm, feature a window and a gummed seal. This pack contains 1000 envelopes.
| Colour | Manilla |
| Material | Manilla |
| Padded | No |
| Size | Other Sizes |
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Made from Recycled Material |
| Grammage | 70gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 89x152mm |
| Recycled Percentage | 80% |
| Closure | Gummed |
| Gusset | No Gusset |
| Envelope Colour | Manilla |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Long Edge |
| Opaque Interior | No |
| Window Position | Central 18mm up |
| Window Size | 32x108mm |
| 70 gsm |
| 80% recycled |
| 89x152mm |
| Gummed closure - also referred to as 'lick and stick,' moisten the layer of adhesive along the envelope flap and close |
| Made from lightweight 70gsm paper |
| Manilla |
| Pack 1000 |
| Pack of 1000 envelopes |
| Size of 89x152mm |
| Wallet envelope type, therefore the flap is on the long edge of the envelope |
| Window |
| Window position is central, 18mm up |
| Window size of 32x108mm |
×