Blake Purely Everyday Bright White Window Peel & Seal Wallet 110X220mm 120Gm2 Pack 500 Code 34884 3P
Product Code:
604024
Pack Of
1
Blake Purely? Everyday DL Ultra White wallet envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are heavyweight 120gsm, feature a window and a peel and seal closure. This pack contains 500 envelopes.
- General
- Blake Purely? Everyday DL Ultra White wallet envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are heavyweight 120gsm, feature a window and a peel and seal closure. This pack contains 500 envelopes.
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Padded | No |
| Size | DL |
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake |
| Eco-Aware | Yes |
| Grammage | 120gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 110x220mm |
| FSC® Certified | Yes |
| Warranty | 5 Year Shelf Life |
| Closure | Peel & Seal |
| Environment Support | FSC® Certified Product - Recycled |
| Gusset | No Gusset |
| Envelope Colour | Ultra White |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Flap Position | Long Edge |
| Opaque Interior | No |
| Window Position | 19mm in from LHS 18mm up |
| Window Size | 35x90mm |
| 120 gsm |
| 5 year shelf life |
| Blue hatch opaque interior |
| Bright White |
| DL 110x220mm |
| DL size (110x220mm) |
| Made from heavyweight 120gsm paper |
| Pack 500 |
| Pack of 500 envelopes |
| Peel and seal closure - peel away the release tape from the flap to reveal a strip of gum and press down to form an instant bond |
| Wallet envelope type, therefore the flap is on the long edge of the envelope |
| Window |
| Window position 19mm in from LHS, 18mm up |
| Window size of 35x90mm |
×