Blake Purely Packaging White Window Peel & Seal Gusset Pocket 229X162X25mm 120G Pk125 Code 6001 3P
Product Code:
604731
Pack Of
1
Blake Purely? Packaging C5 white gusset pocket envelopes. Perfect to use for books, catalogues, electronic media and prospectuses, these envelopes feature a 25mm gusset and a peel and seal closure. This pack contains 125 envelopes.
- General
- Blake Purely? Packaging C5 white gusset pocket envelopes. Perfect to use for books, catalogues, electronic media and prospectuses, these envelopes feature a 25mm gusset and a peel and seal closure. This pack contains 125 envelopes.
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Padded | No |
| Size | C5 |
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake |
| Grammage | 120gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 229x162x25mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Gusset | 25mm Gusset |
| Envelope Colour | White |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Opaque Interior | Yes |
| Window Position | 20mm in from LHS 60mm up |
| Window Size | 45x90mm |
| 120 gsm |
| 229x162x25mm |
| 25mm gusset maximises the available capacity, ideal for sending large items such as reports, project proposals, catalogues and brochures |
| Blue hatch opaque interior |
| C5 size (229x162x25mm) |
| Made from heavyweight 120gsm paper |
| Pack 125 |
| Pack of 125 envelopes |
| Peel and seal closure - peel away the release tape from the flap to reveal a strip of gum and press down to form an instant bond |
| Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope |
| White |
| Window |
| Window position 20mm in from LHS, 60mm up |
| Window size of 45x90mm |
×