Blake Purely Everyday Manilla Window Gummed Pocket 324X229mm 90Gm2 Pack 250 Code 12854 3P
Product Code:
604629
Pack Of
1
Blake Purely? Everyday C4 manilla pocket envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are lightweight 90gsm, feature a window and a gummed closure. This pack contains 250 envelopes.
- General
- Blake Purely? Everyday C4 manilla pocket envelopes are perfect for everyday office use. These envelopes are lightweight 90gsm, feature a window and a gummed closure. This pack contains 250 envelopes.
| Colour | Manilla |
| Material | Manilla |
| Padded | No |
| Size | C4 |
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake |
| Grammage | 90gsm |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Gummed |
| Gusset | No Gusset |
| Envelope Colour | Manilla |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Opaque Interior | No |
| Window Position | 24mm in from LHS 213mm up |
| Window Size | 40x105mm |
| 90 gsm |
| C4 324x229mm |
| C4 size (324x229mm) |
| Gummed closure - also referred to as 'lick and stick,' moisten the layer of adhesive along the envelope flap and close |
| Made from lightweight 90gsm paper |
| Manilla |
| Pack 250 |
| Pack of 250 envelopes |
| Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope |
| Window |
| Window position 24mm in from LHS, 213mm up |
| Window size of 40x105mm |
×