Trodat Office Printy Stamp - Checked 77254
Product Code:
TD77254
Pack Of
1
Trodat doesn't just impress with its appealing design, its ideal for all you admin tasks. Comes ready to use. Each stamp displays a message that can be stamped on documents to make tasks easier, such as mailing or filing.
- General
- Trodat doesn't just impress with its appealing design, its ideal for all you admin tasks. Comes ready to use. Each stamp displays a message that can be stamped on documents to make tasks easier, such as mailing or filing.
| Ink Colour | Red |
| Weight | 64g |
| Inking Type | Self Inking |
| Case Colour | Black/Grey |
| Print Area Shape | Rectangle |
| Type | Ready Made Stamps |
| Manufacturer | Trodat |
| Brand | Trodat |
| Form | Word Stamp |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 70% recycled plastic |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 81x40x67mm |
| Contents | 1 x Stamp |
| Warranty | 1 year |
| Stamp Type | Self Inking |
| Text Size | 4mm Characters |
| Construction | Plastic Frame |
| Climate neutral as standard |
| Each stamp prints a two colour impression symbol in blue and wording in red |
| Makes it easier to deal with the large number of documents often circulating in an office environment |
| Replacement ink pads are available |
| Replacement ink pads are available to further extend the life of your stamp |
| Simple, clean and easy to use. |
| The stamp is climate-neutral: with 70% of recycled plastic |
| Trodat office 4912 'Checked |
| Wide variety of titles to suit all types of office related paperwork |
×