Trodat Printy 4750L1 Dater Stamp - Received 139922
Product Code:
TD39922
Pack Of
1
Trodat doesn't just impress with its appealing design, its ideal for all you admin tasks. Comes ready to use. Each stamp displays a message that can be stamped on documents to make tasks easier, such as mailing or filing.
- General
- Trodat doesn't just impress with its appealing design, its ideal for all you admin tasks. Comes ready to use. Each stamp displays a message that can be stamped on documents to make tasks easier, such as mailing or filing.
| Ink Colour | Red/Blue |
| Weight | 120g |
| Inking Type | Self Inking |
| Case Colour | Black/Grey |
| Print Area Shape | Rectangle |
| Type | Ready Made Stamps |
| Manufacturer | Trodat |
| Brand | Trodat |
| Form | Date & Text Stamp |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 70% recycled plastic |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 217x126x45mm |
| Contents | 1 x Stamp |
| Warranty | 1 year |
| Stamp Type | Self Inking |
| Text Size | 4mm Characters |
| Date Size | 4mm Characters |
| Number of Bands | 4 Bands |
| Construction | Plastic Frame |
| Imprint Size | 39x23mm |
| Format: date, month (in letters) and 12 consecutive years |
| Impression size 39 x 23mm |
| Impression size: 39x23mm |
| Prints 4mm date in red, text in blue |
| RECEIVED in blue, date in red |
| Replacement ink pads are available |
| Self-inking with red/blue ink cartridge |
| Self-inking, word and date stamps |
| Simple, clean and easy to use. |
| Turn the wheels to change the date |
×