Q-Connect Business Magazine File 100x230x300mm White (Pack of 10) KF21659
Product Code:
KF21659
Pack Of
10
Quick and simple organisation of files, magazines or literature around your home or office is made easy with this Q-Connect Magazine File. Made from 100% recycled materials, this magazine file is functional, as well as environmentally friendly. Labelling space makes identification of the file's contents at a glance quick and simple, keeping your office organised and ordered for a more efficient working day. This pack contains 10 magazine files measuring W100 x D230 x H300mm.
- General
- Quick and simple organisation of files, magazines or literature around your home or office is made easy with this Q-Connect Magazine File. Made from 100% recycled materials, this magazine file is functional, as well as environmentally friendly. Labelling space makes identification of the file's contents at a glance quick and simple, keeping your office organised and ordered for a more efficient working day. This pack contains 10 magazine files measuring W100 x D230 x H300mm.
| Green Product | Yes |
| Colour | White |
| Number of Compartments | 1 |
| Material | Board |
| Weight | 1.260g |
| Type | Magazine Files |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | Q-Connect |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| On Promotion | No |
| Dimensions | 100x230x300mm |
| Contents | 10 x File |
| Warranty | 1 Year |
| Storage For | Magazines catalogues and literature |
| Internal Dimensions | 97x230x300mm |
| Product Type | Book Racks / Mag Files |
| Label Holder | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Labels Included | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| 2019 Irish catalogue page no | 312 |
| 2019 UK catalogue page no | 312 |
| Consumer Logistics Lead Time | 001 |
| Dealer Logistics Lead Time | 001 |
| Depth (mm) | 148 |
| Height (mm) | 28 |
| OEM | KF21659 |
| Pack Contains | 10 |
| Weight (kg) | 1.21 |
| Width (mm) | 131 |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Recyclable Percentage | 1 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Contains Recycled Material | Contains Recycled Material |
| 100% recycled materials |
| Colour: White |
| Ideal for magazines, catalogues and literature |
| Labelling area |
| Organise your home or office |
| Pack of 10 files |
| Suitable for A4 files |
×